ساده ترین و سریع ترین روش جهت دسترسی به فایل های هاست یا سرور , استفاده از FTP میباشد . نرم افزار FileZila یکی از معروف ترین و قدرتمند ترین نرم افزار ها جهت اتصال به FTP میباشد که با استفاده از آن به راحتی میتوانید به فایل های سرور یا هاست خودتان دسترسی داشته باشید و آپلود و دانلود انجام دهید .

این نرم افزار برای تمامی سیستم عامل ها ( ویندوز , لینوکس , مک ) در دسترس میباشد و با مراجعه به وبسایت اصلی یا جستجو در گوگل میتوانید این نرم افزار را دانلود و نصب کنید . محیط این نرم افزار بسیار ساده میباشد و هیچ پیچیدگی خاصی ندارد . کافیست در قسمت بالای نرم افزار اطلاعات هاست یا سرور مورد نظرتان را وارد کنید :

  • 1 – در این قسمت آدرس هاست یا آی پی سرور مورد نظرتان را وارد کنید .
  • 2 – در این قسمت نام کاربری FTP یا UserName اصلی هاست را وارد کنید .
  • 3 – این قسمت مربوط به رمز عبور میباشد .
  • 4 – در این قسمت باید پورت اتصال به سرور را وارد کنید ( برای هاست معمولا 21 ) یا این قسمت را میتوانید خالی بگذارید تا به صورت خودکار تشخیص داده شود , در صورت عدم اتصال با سرویس دهنده هاست یا سرور تماس بگیرید .
  • 5 – در نهایت با کلیک بر روی Quickconnect به FTP مربوطه متصل میشوید .

با هربار وارد کردن اطلاعات جدید , یوزرنیم و پسورد وارد شده ذخیره میشوند و در دفعات بعدی کافیست بر روی دکمه 🔽 کنار Quickconnect کلیک کنید تا username های ذخیره شده نمایش داده شوند و FTP مورد نظرتان را انتخاب کنید .

پس از اتصال ممکن است پیغام زیر نمایش داده شود . بر روی OK کلیک کنید :

در صورتی که یوزرنیم و پسورد را به درستی وارد کرده باشید , به FTP متصل میشوید و پوشه ها و فایل ها مانند تصویر زیر در قسمت سمت راست نرم افزار نمایش داده میشوند :

  • 1 – این قسمت مربوط به Logs و گزارش ها میباشد و در صورتی که خطای خاصی وجود داشته باشد در این قسمت با رنگ قرمز نمایش داده میشود .
  • 2 – در این قسمت فایل ها و پوشه های هاست شما نمایش داده میشوند .
  • 3 – در این قسمت میتوانید به فایل های سیستم خودتان دسترسی داشته باشید و فایل مورد نظرتان را جهت آپلود از این قسمت به سمت راست درگ کنید (بکشید و رهاکنید)
  • 4 – در این قسمت وضعیت آپلود و دانلود فایل ها نمایش داده میشود .

پس از اینکه فایل مورد نظر شما آپلود شد , میتوانید روی آن راست کلیک کنید و بر روی Copy URL to clipboard کلیک کنید تا لینک فایل جهت استفاده در سایت کپی شود :

البته لینک کپی شده به صورت مستقیم نمیباشد و همه نمیتوانند به آن دسترسی داشته باشند . برای اینکه لینک مستقیم شود لازم است قسمت هایی از آن را مانند تصویر زیر حذف کنید :

در پایان امیدواریم که این مطلب مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد , در صورت وجود هرگونه سوال یا مشکل میتوانید از فرم نظرات در پایین همین صفحه استفاده کنید .